KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Léto a křečové žíly? Nic příjemného pro lidi po odstranění křečových žil, ani pro ty, kteří se na zákrok teprve chystají. Jak zvládnout horké měsíce, aby to vaše nohy přežily? S MUDr. Robertem Vlachovským, Ph.D. pro vás máme 7 tipů, co v létě rozhodně (ne)dělat.

Léčba křečových žil v letních měsících může být mnohem obtížnější, než během podzimu, zimy a jara. Neuspokojivého stavu svých žil si však většinou začneme více všímat, až když se oteplí a začneme hledat v šatníku sukně, šortky a plavky. Pak přichází rozpaky nad vzhledem našich končetin a touha mít žíly ošetřené okamžitě.

Léto přináší problémy nejen při operativní léčbě, ale i pacientům, kteří se na žádnou operaci žil nechystají. Letní měsíce totiž často vedou ke zvýraznění a zhoršení příznaků, které jsou jinak v chladnějších obdobích roku minimální nebo úplně skryty.

Nebojte se, nabízíme vám několik tipů, jak v létě „přežít“ křečové žíly a jejich případné odstranění, a dosáhnout tak požadovaného cíle – úlevy od příznaků a krásných opálených nohou bez křečových žil…

Tip 1: Chlad a tekutiny

Zvýšená venkovní teplota a pobyt v horku způsobuje rozšíření žil a může způsobit nebo zhoršit příznaky chronické žilní insuficience – bolesti, křeče a otoky.

„Pomůže vám nošení volného a prodyšného oblečení, vyhýbání se přímým účinkům slunečního záření a pobytu v horkém prostředí. Dále je vhodná dostatečná hydratace – pomáhá nejenom regulovat teplotu, také zlepšuje proudění krve. Není na škodu, když svým nohám dopřejete po ránu studenou nebo vlažnou sprchu,“ doporučuje MUDr. Vlachovský, Ph.D.

Tip 2: Zůstaňte aktivní

Co nejvíce se procházejte, nevozte se výtahem a vynechejte pohyblivé schody, zkuste to pěšky. Tohle pomáhá nejen na křečové žíly…

„Pravidelné, nenáročné cvičení jako například plavání nebo chůze pomáhá udržet v činnosti žilně-svalovou pumpu na dolních končetinách. Jestliže doma nebo v práci hodně sedíte, vyhýbejte se překřížení nohou (ulevíte tak žilnímu tlaku v křečových žilách) a pravidelně cvičte s končetinami – rotujte kotníky, následně propínejte nohu do špičky a do maximálního ohnutí (minimálně 10-15 krát za hodinu). Zlepšíte tak cirkulaci krve v končetinách a snížíte si žilní tlak,“ doplňuje lékař.

křečové žíly v létě

Tip 3: Udržujte končetiny ve vyšší poloze

Kdykoliv sedíte, zkuste alespoň na chvíli dát končetiny do vyšší polohy (položit na stoličku, pohovku nebo na stůl – pokud to bude společensky možné a únosné), omezíte tak negativní vliv gravitace na křečové žíly. Pokud relaxujete doma, na chvíli si lehněte na pohovku a už jen tímto manévrem končetinám pomůžete a ulevíte. V posteli můžete na noc podložit končetiny polštářem.

Tip 4: Drobné kosmetické úpravy

Ve většině případů nejsou výsledky léčby křečových žil a metličkových žilek okamžité. Může to trvat (a většinou to i trvá) až 6-8 týdnů, než dosáhnete uspokojivých kosmetických výsledků. To samozřejmě závisí na řadě faktorů, jako je velikost žil a rozsah postižení, a samozřejmě i na použité metodě odstranění.

„Začněte co nejdříve, nejlépe už na jaře. Duben je vhodný měsíc pro zahájení terapie a výsledky můžete mít již před začátkem léta. Zvažte ošetření pouze kosmeticky nejhorších míst na vašich končetinách, než se snažit „udělat všechno naráz“. Pokud bude lékař souhlasit a hlavně bude-li mít takové lokální ošetření smysl, tak vás tyto menší výkony na méně místech rychleji přivedou k dobrým výsledkům,“ vysvětluje MUDr. Vlachovský, Ph.D.

Tip 5: Kompresní punčochy – v létě nic moc…

Jedním z pilířů konzervativní terapie křečových žil je kompresivní léčba (nošení kompresních punčoch nebo podkolenek II. kompresní třídy), ale většina pacientů, pokud nemá skutečně významné obtíže, nošení kompresivních punčoch během velmi teplých dnů odmítá. Jinou věcí je pak nošení kompresních punčoch po operaci křečových žil (ať klasicky, nebo nitrožilně) nebo po sklerotizaci – tady je nutno se řídit doporučením ošetřujícího lékaře, většina pracovišť doporučuje jejich nošení minimálně po dobu 2-3 týdnů, většinou i déle.

„I když letní měsíce nošení stahovacích punčoch nesvědčí, pokud trpíte obtížemi (otoky, bolesti, barevné změny nebo dokonce bércové vředy), je nutné kompresní punčochy nosit. V současnosti existuje na trhu řada firem, které vyrábí kompresní zboží nejrůznějších barev a odstínů, úprav materiálů, designů a také například s příměsí stříbra (antibakteriální působení) nebo bylinek. Přes noc je možné je samozřejmě odložit, podobně při některých sportovních aktivitách, např. plavání. Neakutní ošetření žil si každopádně kvůli nutné době nošení punčoch po výkonu plánujte spíše na chladnější měsíce,“ dodává lékař.

jak na varixy v létě

Tip 6: Načasování s termíny lékaře

Léčba a následná rekonvalescence (i když bude relativně krátká) může kolidovat s vašimi letními plány. Je proto vhodné navštívit lékaře specializujícího se na žilní onemocnění před létem co nejdříve. Je nutné počítat s tím, že termín k výkonu nebude okamžitě a že mnohé ambulance a zdravotnická zařízení mají v létě omezenou kapacitu a provoz.

„Prodiskutujte termín vaší dovolené s lékařem, u kterého plánujete podstoupit výkon na žílách. Pečlivé plánování a včasné informování o dovolené může usnadnit organizaci celého výkonu – a umožní lékaři provést svoji práci a Vám absolvovat bez problémů svoji dovolenou,“ doporučuje MUDr. Vlachovský, Ph.D.

Tip 7: Pozor na slunce po ošetření křečových žil

Slunce zvyšuje riziko barevných změn na kůži v místech po předchozím ošetření křečových žil. Většina lékařů proto doporučuje vyhýbat se slunečnímu záření minimálně 1-3 týdny od ošetření, v závislosti na rozsahu výkonu.

Léčba mimo letní měsíce je nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto potížím. Pokud však přesto léčba v létě probíhá, noste po dobu rekonvalescence plnou obuv a k ošetření míst po operaci používejte opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 30.

„Neexistuje žádný závažný důvod k tomu, aby se křečové a metličkové žíly neošetřovaly v letních měsících. Jen je třeba uvědomit si rozdíly, které s sebou přináší ošetření v tuto roční dobu ve srovnání s jinými měsíci, a připravit se na ně,“ dodává závěrem MUDr. Robert Vlachovský.

Krásné léto plné slunce a pohody!