KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Jak ulevit oteklým kotníkům a žilnímu systému? Pro koho je žilní gymnastika vhodná a jaký pohyb už určitě nedělat? Více v článku s MUDr. Robertem Vlachovským, Ph.D., specialistou na diagnostiku a léčbu křečových žil.

Je možné žilní gymnastikou předejít vzniku křečových žil?

„Bohužel není. Můžeme si tak ale velmi jednoduše pomoci od příznaků žilní nedostatečnosti (pocit těžkých nohou, napětí a otoku, noční křeče, žilní bolesti). Pohybujte nohama při všech možných příležitostech, vyvarujte se přímého působení tepla, sportujte, předcházejte nadváze, dávejte přednost volným oděvům a nenoste boty s vysokými podpatky,“ vysvětluje na začátek MUDr. Vlachovský, Ph.D.

Cévní gymnastika

Pojďte si s námi zkusit pár cviků, které uleví od pocitu těžkých nohou a jsou vhodnou prevencí vzniku křečových žil. Všechny cviky se provádí vsedě.

  • 1. cvik: Nohy jsou ploskami opřené o zem. Pomalu se posunujte po podložce dopředu, co nejdále vám to půjde a zpět. Opakujte 30-35x na každou nohu.
  • 2. cvik: Opřete si paty o podlahu a zvedejte špičku směrem k holeni a zpět. Opakujte 30x na každou nohu.
  • 3. cvik: Opřete špičky nohou o podlahu a patou pomalu opisujte půlkruhy na jednu a pak na druhou stranu. Opakujte 30x na každou nohu.
  • 4. cvik: Přednoženými nohami opisujte malé kruhy ve směru hodinových ručiček. Opakujte 10x na každou nohu.
  • 5. cvik: Opřete si špičky nohou o podlahu a zvedejte střídavě patu jedné a druhé nohy. Opakujte 30x pro každou nohu.

„Cviky je vhodné opakovat ideálně denně v rámci režimových opatření, při cestování (letadlo, dlouhé cesty autem) nebo sezení v práci. Vždy je vhodné si každé 2 až 3 hodiny udělat přestávku a zacvičit žilní gymnastiku,“ upřesňuje lékař.

Kontraindikace žilní gymnastiky

„Jediným omezením je fyzická kondice každého z nás. Skoro všechny cviky se však provádí vsedě nebo ještě lépe vleže – zvládnout by to měla většina pacientů,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.